Борсуки та їх роль в природі

25/01/2019

Борсук – дуже цікава і приваблива тварина. Його образ часто використовують в дитячих мультфільмах і казках, тому з юних років у нас складається враження, що борсук – це добрий, безпорадний звір. Насправді ж, він відмінно може за себе постояти. Крім того, його роль в природі є досить помітною, тому ми не можемо не розповісти про особливості життя цієї тварини.

Зовнішній вигляд

Борсук – це представник родини куницеві. Важить він близько 20 кг, хоча до зими може набирати ще 10 зайвих кг. Довжина тіла не більше метра. Шерсть товста, пухнаста, тому іноді борсук може здаватися більше, ніж він є насправді. Вуха відносно невеликі. Лапи короткі, але міцні. Кігті у борсуків довгі, пристосовані для риття ям. Довжина хвоста близько 20 см. Колір шерсті нам відомий – чорно-сірий. На мордочці пара чорних смужок.

Цікавий факт. Борсуки мають дуже поганий зір. Вони однаково погано розрізняють предмети як поблизу себе, так і вдалині. Тим не менш, це не є для них проблемою, адже на відміну від зору, слух і нюх у них гарний.

Звички

Як правило, борсуки живуть поодинці. Але якщо раптом на території проживає велика популяція цих тварин, вони об’єднуються в сімейства. Главою сім’ї стає найстаріший борсук. Сімейство мітить територію, на якій воно живе, таким чином, борсуки можуть легко визначити, що знаходяться в своєму «містечку».

Зустріч з борсуком – досить рідкісне явище, адже він веде нічний спосіб життя. Крім цього, борсук – тварина обережна, він ніколи не буде ризикувати собою, тому частіше ховається у своїй норі.

До речі, нора борсука має складну будову. Найчастіше в ній буває по кілька входів і виходів, довгих тунелів, а також гніздових камер. Борсуки дуже охайні, тому старанно стежать за своїми норами, прибирають їх і змінюють підстилки.

Раціон харчування борсуків дуже різноманітний. Взагалі вони не сильно вибагливі до їжі, харчуються тим, що можуть здобути в ту чи іншу пору року. Наприклад, влітку віддають перевагу дрібним гризунам і птахам, ящіркам, черв’якам, комахам, грибам, ягодам, фруктам і т.д. Восени можуть з’їдати сільськогосподарські культури.

Влітку і восени борсуки знаходяться в активній стадії підготовки до зими. Як правило, це виражається в старанному накопичуванні жиру. В кінці осені-початку зими борсуки впадають в сплячку. Якщо борсук мешкає в теплих краях, то він може вести активний спосіб життя весь рік.

Шлюбний період у борсука починається в кінці зими і триває до початку осені. Самки виношують потомство близько року. Найчастіше на світ з’являються кілька малюків. Відразу після народження тварини глухі і сліпі. Слух з’являється тільки через місяць, а очі відкриваються через півтора місяці.

Через 3-3,5 місяця малюки починають самі здобувати собі їжу. З цього моменту їх зростання прискорюється, і дуже скоро вони вже можуть досягати розміру дорослих особин.

У природі борсуки живуть близько 5-6 років, хоча можна зустріти і довгожителів, вік яких перевалює за десяток.

Роль борсука в природі

Борсуки регулюють кількість дрібних гризунів і всіляких шкідників лісу і сільськогосподарських полів – слимаків, гусениць і т.д.

Більш того, часто борсуки шукають їжу, перериваючи лісову підстилку. Це ж позитивним чином позначається на рослинності.

Як вже було сказано, борсуки будують дивовижні великі нори, які час від часу заселяють інші тварини. Таким чином, звірі мають можливість спокійно виносити і народити нове потомство.

На жаль, багато хто не розуміє важливості борсуків в природі, тому тварини часто страждають від браконьєрства.

Давайте разом збережемо природу для майбутніх поколінь

співпраця

Останні новини

14/04/2021

Світ завжди відкритий для нас: результати Конференції

Хочемо поділитися результатами Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Напрямки та перспективи розвитку Парку природи «Беремицьке»», що відбулась...
6/11/2020

Яблуневий сад в Беремицькому

Протягом багатьох років наш фонд веде активну діяльність щодо природних екосистем, які зазнали негативного впливу...
3/08/2020

Беремицьке минуле та сучасне

Rewilding (з англійської «re» – назад, «wild» – дикість) – це ідеологія, яка  передбачає повернення...
Scroll Up