Деградація ґрунтів: що це таке і які її причини

27/11/2018

Однією з найбільш «кричущих» екологічних проблем сучасності є деградація ґрунтів. Це досить широке поняття, яке включає в себе ряд процесів, що в кінцевому підсумку призводять до погіршення родючості земель.

Причини деградації ґрунтів

Фізичні чинники

Існує кілька фізичних факторів, що сприяють деградації ґрунтів. Опади, повені, вітер … все це призводить до зниження якості ґрунту.

Біологічні чинники

Біологічні фактори відносяться до діяльності людей і рослин, що, як правило, знижує якість ґрунту. Наприклад, деякі бактерії і гриби можуть сильно впливати на мікробну активність ґрунту через біохімічні реакції, що знижують врожайність сільськогосподарських культур і продуктивність ґрунту. Діяльність людини, така як неправильна практика ведення сільського господарства, може також виснажити живильні речовини ґрунту, що зменшить його родючість. Біологічні чинники впливають в основному на зменшення мікробної активності ґрунту.

Хімічні чинники

Скорочення поживних речовин в ґрунті через лужність або кислотність відноситься до хімічних чинників деградації ґрунту.

Вирубка лісу

Збезлісіння призводить до деградації ґрунтів за рахунок видалення рослинного покриву і дерев. Рослинний покрив, в першу чергу, сприяє ґрунтоутворенню, тому при його видаленні, аерація ґрунту, водоутримуюча здатність і його біологічна активність значно знижуються.

Неправильне використання або надмірне використання добрив

Більшість сільськогосподарських методів, пов’язаних з використанням добрив і пестицидів, часто тягнуть за собою зловживання або їх надмірне застосування, що сприяє знищенню корисних бактерій ґрунту та інших мікроорганізмів, які беруть участь у ґрунтоутворенні.

Неправильне використання або надмірне використання добрив збільшує швидкість деградації ґрунту, руйнуючи його біологічну активність і накопичуючи в ньому токсини.

Промислова і гірничодобувна діяльність

Промислова діяльність призводить до викиду токсичних речовин в атмосферу, річки, ґрунтові води, що в кінцевому підсумку забруднює ґрунт і впливає на його якість. В цілому, промислова і гірничодобувна діяльність погіршує фізичні, хімічні та біологічні властивості ґрунту.

Неправильне вирощування культур

Існують певні сільськогосподарські методи, які є найбільшим джерелом глобального зниження якості ґрунту. Обробка ґрунту розщеплює його на більш дрібні частинки, що збільшує швидкість його ерозії. Зниження якості ґрунту все частіше виникає в результаті механізації сільського господарства. Неправильне ведення сільського господарства зношує природний склад ґрунту і його родючість, і перешкоджає регенерації ґрунту.

Урбанізація

Урбанізація має серйозні наслідки для процесу деградації ґрунтів. По-перше, ґрунт ущільняється, а також змінюється структура дренажу. По-друге, урбанізація призводить до більшої ерозії верхнього шару ґрунту.

Перевипас

Темпи ерозії ґрунтів і втрати ґрунтових поживних речовин прискорюються в результаті надмірного випасу худоби.

Наслідки деградації ґрунтів

Основним наслідком деградації земель для людини є те, що сільськогосподарські угіддя стають непридатними для використання. Відповідно, вирощувати на них с/г культури неможливо, точно так само як і пасти худобу. У свою чергу це призводить до зменшення кількості запасів їжі, що може стати причиною голоду.

Крім того, шкідливі мікроелементи, які призводять до забруднення ґрунту, можуть потрапляти у воду і атмосферу, що впливає на стан навколишнього середовища і здоров’я людей.

Як боротися з деградацією ґрунтів?

Необхідно скоротити вирубку лісів, зайнятися рекультивацією земель, запобіганням засолення ґрунту (посадка солестійких культур, підвищення ефективності іригації), а також використовувати правильні механізми обробки землі.

Давайте разом збережемо природу для майбутніх поколінь

співпраця

Останні новини

14/04/2021

Світ завжди відкритий для нас: результати Конференції

Хочемо поділитися результатами Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Напрямки та перспективи розвитку Парку природи «Беремицьке»», що відбулась...
6/11/2020

Яблуневий сад в Беремицькому

Протягом багатьох років наш фонд веде активну діяльність щодо природних екосистем, які зазнали негативного впливу...
3/08/2020

Беремицьке минуле та сучасне

Rewilding (з англійської «re» – назад, «wild» – дикість) – це ідеологія, яка  передбачає повернення...
Scroll Up