Ластiвки

8/04/2020


Для більшості з нас одним із символів настання весни є приліт ластівок. Не дарма в щорічній міжнародній акції Spring alive , яку організовує Birdlife International, двома з 5 вісників весни є саме ластівки. Ці невеликі птахи з родини горобиних прилітають в Україну в середині квітня. Їх міграційний шлях триває близько п’яти – шести тижнів, за які птахи долають відстань у майже 10 000 кілометрів. Переліт птахи здійснюють вдень, коли повітря добре прогрівається. А перед міграцією, долаючи пустелю Сахара та Середземне море, птахи роблять кількаденні зупинки щоб набратись сил та енергії перед складним перельотом.

Ластівки, будучи представниками роду горобцеподібних, проживають майже по всій території планети, окрім Антарктиди, Антарктики та Нової Зеландії. Відомо 17 родів , що представлені 77 видами ластівок. І лише 5 із них можна зустріти на території України. Найбільш розповсюдженими представниками нашої орнітофауни вважаються ластівка сільська (Hirundo rustica) та ластівка міська (Delichon urbicum), які окрім всього являються синатропами, тобто тими видами птахів, що комфортно проживають поблизу людських поселень. А от на урвищах піщаних берегів, в кар’єрах та інших територіях, що мають піщаний, або глинястий склад ми можемо зустріти ластівку берегову, що гніздиться в норах та проживає здебільшого колоніями. Цей вид має сірувато буре забарвлення та короткий хвіст, чим відрізняється від сільської та міської. Найбільш рідкісними видами цієї родини в Україні є ластівка скельна (Ptyonoprogne rupestris) та ластівка даурська (Cecropis daurica), які на території нашої держави є залітними птахами, їх можна зустріти на південному узбережжі Криму та острові Зміїний.

Окрім того, що ластівки є вісниками весни, в українській культурі з ними пов’язано ряд інших прикмет та повір’їв, що робить їх народними символами українців. Так через здатність птахів літати низько над землею (між іншим, ластівки п’ють воду на льоту) можна спрогнозувати, що слід очікувати дощ. Наявність гнізда ластівок на будинку вважається оберегом від пожеж, а в хліві чи конюшні захистом домашньої худоби від хвороб. Однак представники цього роду відомі далеко поза межами України. Образ ластівки моряки в усьому світі використовують, як один з найрозповсюдженіших символів, особливо для татуювань. Річ у тім, що ластівки не літають у відкритому морі чи океані, і побачивши ластівок в повітрі мореплавці завжди впевнені, що наближаються до суші. Зображення ластівок також асоціюється з молодістю та свободою, тому такий позитивний символізм дуже часто використовується в різних сферах культури.

Як повернення ластівок з Африки є символом весни, так і їх відліт символізує настання осені. Зворотна міграція птахів припадає на період з кінця липня по вересень, під час якої вони відлітають в тропічну саванну Сахель та Південну Африку, де мешкають десятки осілих видів цієї родини, більшість з яких мають досить незвичний вигляд. Це і ластівка гігантська (Cecropis senegalensis), африканська річкова ластівка(Pseudochelidon eurystomina), Ластівка червоновола (Hirundo lucida), ластівка синя (Hirundo nigrita), жалібничка білоплеча (Psalidoprocne pristoptera) та багато інших.

Давайте разом збережемо природу для майбутніх поколінь

співпраця

Останні новини

14/04/2021

Світ завжди відкритий для нас: результати Конференції

Хочемо поділитися результатами Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Напрямки та перспективи розвитку Парку природи «Беремицьке»», що відбулась...
6/11/2020

Яблуневий сад в Беремицькому

Протягом багатьох років наш фонд веде активну діяльність щодо природних екосистем, які зазнали негативного впливу...
3/08/2020

Беремицьке минуле та сучасне

Rewilding (з англійської «re» – назад, «wild» – дикість) – це ідеологія, яка  передбачає повернення...
Scroll Up