Людина існує за рахунок природних ресурсів, але часом наша діяльність є згубною для природи. А це, в свою чергу, призводить до погіршення екологічної ситуації в усьому світі.
Види природокористування
Розрізняють раціональне і нераціональне природокористування. Раціональне природокористування – це розумне споживання ресурсів природи, а також пошук методів, як можна оптимізувати природокористування, даючи природі можливість відновлюватися.
Нераціональне природокористування, навпаки, призводить до зниження якості природних ресурсів, їх розтраті, забруднення природи і т.д.
Мотиви раціонального природокористування
Існує кілька мотивів раціонального природокористування, серед них:
Економічний – адже вся господарська діяльність людини заснована на використанні природних ресурсів.
Охорони здоров’я – погіршення екології стає причиною розвитку багатьох захворювань людини, в результаті чого тривалість людського життя з роками стає все меншою.
Естетичний – оскільки природа задовольняє естетичні потреби людини.
Науковий – збереження біорізноманіття важливе для подальшого вивчення природи.
Виховний – природа формує духовні потреби людей.
Тобто, можна сказати, що раціональне природокористування є необхідним для нормальної життєдіяльності людини і задоволення її потреб.
Що таке ресурси природи?
Найпопулярнішою класифікацією природних ресурсів є їх поділ на відновлювані (енергія вітру, сонця) і невідновлювані (природні копалини).
Залежно від типу природного ресурсу, раціональне природокористування може проявлятися по-різному. Наприклад, якщо мова йде про невичерпні ресурси (відновлювані) – енергію сонця, приливів і відливів і ін., раціональним буде зменшення їх експлуатаційних витрат. Якщо говорити про невідновлювані ресурси (наприклад, мінеральні), важливим стає компетентність і економічність їх видобутку.
Приклади раціонального природокористування
Наведемо кілька прикладів раціонального використання природних ресурсів:
- Переробка відходів та використання вторинної сировини;
- Застосування новітніх технологій в області екології;
- Використання невичерпних джерел енергії;
- Створення заповідних і природоохоронних територій;
- Рекультивація земель;
- Висадка дерев;
- Розведення рідкісних і перебуваючих на межі зникнення тварин і т.д.