Соколоподібні. Роль в природі і культурі різних народів

18/01/2019

Соколоподібні – птиці, які у багатьох людей асоціюються з благородством і хоробрістю. Цей ряд досить широко поширений по всьому світу, тому і викликає таку зацікавленість серед людей.

Соколоподібні в природі

Залежно від виду, птахи можуть мати різні розміри. Так, маса тіла може коливатися від 0,6 до 1,8 кг, а довжина тіла від 48 до 61 см.

Говорячи про зовнішній вигляд, частіше зверху самці мають сірувате пір’я, з проблисками чорного пір’я і світлою плямою на потилиці. Нижня частина тіла світла, з сірими смужками. Дзьоб – темно-сірий, в формі гачка, ноги сильні, жовті. Райдужна оболонка ока помаранчева або коричнева.

Самки більше ніж самці, а також мають більш буре пір’я. Спина – бура, низ – світлий. Райдужна оболонка ока має зеленувато-жовтий відтінок.

В Україні соколоподібних можна побачити по всій території країни. Найчастіше їх зустрічають на відкритих лісових просторах, хоча з настанням тепла вони можуть літати поблизу сіл і міст.

У раціон харчування, як правило, входять гризуни, комахи, дрібні ссавці та птиці. Це допомагає підтримувати потрібний природний баланс і популяцію деяких інших видів тварин.

Наприклад, на даний момент встановлено, що кілька яструбів (один з найпоширеніших видів соколоподібних) на 50 м2 лісу є ідеальним варіантом для балансу популяції дичини.

Цікавий факт також пов’язаний з Норвегією. Щоб врятувати білих куріпок, там повністю знищили яструбів. Це ж привело до абсолютно протилежних результатів, куріпки почали масово вимирати, бо нікому було полювати на хворих особин.

Незважаючи на хижість, соколоподібні непогано одомашнюються. Такі «домашні вихованці» надзвичайно прив’язуються до господаря. Найчастіше для полювання приручають соколів. Для цього заняття птахів просто випускають в місцях, де є дичина, а далі сокіл робить все за мисливця.

До речі. На даний момент в Парку природи «Беремицьке» на реабілітації перебуває яструб великий. Приїжджайте в Парк, щоб своїми очима побачити цього дивовижного птаха.

Роль соколоподібних в культурі протослов’ян

Заглибившись в українську міфологію, можна однозначно сказати, що сокіл грає важливу роль в нашій культурі. У стародавніх українських міфах йдеться про те, що Сокіл-Род – це першоптах і першобог світу. Вважалося, що він міг впливати на долі богів і людей. Нібито, з самого початку світу не було нічого крім темряви і Хаосу. І ось в темряву спускається всевидюче божественне Око, з якого потекла сльоза. Саме з цієї сльози і народився птах, Божий посланець – Сокіл. Темрява почала битися з Соколом, але той розправив крила і убив темряву. Ще не одну сотню тисяч років після цього Сокіл літав над Оком, розповсюджуючи світло і знищуючи морок.

Тоді Сокіл зніс Золоте яйце, з якого народився Рай, де проросло Дерево життя. Сокіл змайстрував собі на цьому дереві гніздо, і почав там жити, творячи світ – небо і землю. А під Деревом життя з’явився камінь-алатир, на якому загорівся священний вогонь. Саме до цього вогню боги приносили жертви в ім’я людського життя. А під каменем знаходиться безсмертя людської душі.

З тих часів почали змінюватися пори року, день змінював ніч і навпаки. І небо стало настільки яскравим, що Сокіл створив хмари, які повинні оберігати очі людини від палючого сонця.

Міфи про чарівну країну і Сокола-Рода передавалися з покоління в покоління. І вважалося, що саме там починається життя. А живуть в цій країні боги і душі наших предків, а ще саме туди птахи вирушають переживати холоди.

Пізніше соколів цінували і в скіфській культурі. Соколоти – назва скіфів-блукачів, адже їх тотемною твариною був саме сокіл. Асоціювався сокіл з культом Сонця-Кола. У мистецтві скіфів зображувався сокіл, який терзає змію. Означав цей сюжет перемогу скіфів-соколотів над кіммерійською степовою культурою.

Культ сокола в різних народів

У Стародавньому Єгипті сокіл мав особливе значення, так як вважався втіленням бога Гора та уособленням фараона. За вбивство цієї священної тварини в ті часи передбачалося найжорстокіше покарання – смертна кара.

У християнській релігії від сокола не залишилося того святого, що йому було притаманне в Стародавньому Єгипті. Він став символом зла, жорстокості, а на іконах зображувався лише як супроводжуючий покровителів соколиного полювання.

Говорячи про Японію, в цій країні сокіл був пов’язаний з імператорською династією Дзімму Тенно. Існує легенда, що об’єднуючи країну, у Дзімму був суперник – князь Нагасуне. Уже після першого бою, армія Тенно зазнала поразки. І тут з неба зійшов сокіл, який сказав, як краще напасти на ворога. Власне, так Тенно і зробив, завдяки чому перемога виявилася на його боці. Вже через 2,5 тис. років після цього, японці заснували орден Золотого сокола, який вручали за особливі військові заслуги.

У Монголії сокіл є родовим символом Чингісхана, і багато людей асоціює його з верховною владою.

Зараз зображення сокола присутнє на гербах відразу декількох країн: Єгипет, Лівія, Кувейт, Ємен, Ірак, Сирія. В європейських країнах наявність сокола на емблемах влади відрізняла титулованих осіб.

Давайте разом збережемо природу для майбутніх поколінь

співпраця

Останні новини

14/04/2021

Світ завжди відкритий для нас: результати Конференції

Хочемо поділитися результатами Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Напрямки та перспективи розвитку Парку природи «Беремицьке»», що відбулась...
6/11/2020

Яблуневий сад в Беремицькому

Протягом багатьох років наш фонд веде активну діяльність щодо природних екосистем, які зазнали негативного впливу...
3/08/2020

Беремицьке минуле та сучасне

Rewilding (з англійської «re» – назад, «wild» – дикість) – це ідеологія, яка  передбачає повернення...
Scroll Up