Збезлісіння: причини і наслідки

6/12/2018

Ліси життєво важливі для нашої планети. Дерева очищають наше повітря, фільтрують нашу воду, запобігають ерозії і уповільнюють зміни клімату. Вони є будинком для рослин і тварин, а також надають ресурси для медицини, продуктів харчування, будівництва і т.д. Але, на жаль, величезний збиток екології завдає збезлісіння. Які його причини і як це впливає на нашу планету?

Що таке збезлісіння?

Збезлісіння – це знищення лісів для створення земельних угідь без дерев. Лісові пожежі, атака комах не вважається збезлісінням, оскільки постраждалі райони в кінцевому підсумку відновляться.

Причини збезлісіння

Причин збезлісіння багато, але ми розглянемо кілька з них, які несуть основну шкоду.

Гірська промисловість. Збільшення видобутку корисних копалин в лісах супроводжується широкомасштабним будівництвом доріг, в тому числі залізних, розвитком інфраструктури. Це негативно позначається на стані лісів і водних ресурсів.

Паперова промисловість. Згідно зі статистикою, близько 640 мільйонів дерев вирубується для подальшого виробництва паперу. Вся ця кількість паперу в подальшому просто викидається в сміття.

Перенаселення. Через перенаселення потрібно більше землі для створення житлової інфраструктури. Також збільшується потреба в розширенні сільськогосподарських угідь, що також призводить до збезлісіння.

Зміна клімату. Ліси – це, по суті, легені нашої планети. Всі рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Дерева здатні конвертувати більше двоокису вуглецю, ніж звичайні рослини. Скорочення лісів часто викликано зміною клімату. Наприклад, через виділення разом з киснем пару, в тропічних лісах спостерігається підвищена вологість. Але коли відбувається вирубка лісу, рівень вологи зменшується, і ліс стає схильним до спалахів, що призводить до його знищення.

Наслідки збезлісіння

Збільшення викидів парникових газів. За оцінками фахівців, збезлісіння призводить до викиду близько 20% парникових газів. Крім того, через скорочення кількості дерев, щорічно в атмосферу потрапляє близько 1,5 млрд тон вуглецю.

Зміна кислотності океанів. Збезлісіння призводить до потрапляння в океани великої кількості вуглекислого газу, через що підвищується їх кислотність. З моменту промислової революції кислотність океанів зросла вже на 30%. А це безпосередній ризик для екосистем океанів.

Втрата біорізноманіття. Скорочення лісів – одна з основних причин зникнення більшості видів флори і фауни. Ліси є комфортним будинком для багатьох тварин, вдень дерева не пропускають пекучі сонячні промені, а вночі утримують тепло. Але вирубка дерев призводить до екстремальних коливань температур, які завдають шкоди рослинам і тваринам.

Повені та ерозія. Відсутність дерев призводить до ерозії і втрати родючості земель. Крім того, дерева грають важливу роль для наших місцевих водних циклів, оскільки вони допомагають повертати водяну пару в атмосферу. Дощова вода просочується в ґрунт і утримується в ній складними кореневими структурами багатьох шарів дерев. Коли захисний лісовий покрив відсутній, ґрунт втрачає свої пропорції, вода в ньому не зберігається, а змивається в річки і струмки, що призводить до повеней.

Крім усього цього, збезлісіння знижує якість життя людей.

Давайте разом збережемо природу для майбутніх поколінь

співпраця

Останні новини

14/04/2021

Світ завжди відкритий для нас: результати Конференції

Хочемо поділитися результатами Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Напрямки та перспективи розвитку Парку природи «Беремицьке»», що відбулась...
6/11/2020

Яблуневий сад в Беремицькому

Протягом багатьох років наш фонд веде активну діяльність щодо природних екосистем, які зазнали негативного впливу...
3/08/2020

Беремицьке минуле та сучасне

Rewilding (з англійської «re» – назад, «wild» – дикість) – це ідеологія, яка  передбачає повернення...
Scroll Up